Несвоєчасно ввів будинок в експлуатацію –– заплати моральну шкоду

Постановою Верховного Суду від 07.10.2020 року у справі №755/3509/18 (провадження № 61-17721св19) про стягнення із забудовника моральної шкоди за те, що він несвоєчасно здав житло в експлуатацію, суд скасував попередні рішення, якими інвестору було відмовлено у задоволенні позову

Читати на Facebook

Український суд вперше прийняв рішення на користь покупця майнових прав, який не отримав житло від забудовника у терміни, що встановлені договором.

Постановою Верховного Суду від 07.10.2020 року  у справі №755/3509/18 (провадження № 61-17721св19) про стягнення із забудовника моральної шкоди за те, що він несвоєчасно здав житло в експлуатацію, суд скасував попередні рішення, якими  інвестору було відмовлено у задоволенні позову.

Суди першої та апеляційної інстанцій мотивували свої рішення тим, що договором купівлі-продажу майнових прав на об'єкт нерухомого майна — житлове будівництво не передбачено відшкодування моральної шкоди за неналежне виконання договірних зобов'язань, тому відсутні підстави для задоволення позову.

Проте, Верховний Суд з цим не погодився, скасував прийняті рішення і направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ось важливі висновки Верховного суду, на які слід звернути увагу, якщо ви хочете стягнути моральну шкоду з недобросовісного забудовника:

Судами зроблено помилковий висновок про те, що до спірних правовідносин не підлягає застосуванню Закон України «Про захист прав споживачів», оскільки договір купівлі-продажу майнових права передбачає в подальшому набуття їх покупцем права власності на квартиру, що має здатися в експлуатацію у четвертому кварталі 2015 року, а отже на такі правовідносини поширюється дія вказаного закону.

Моральна шкода за порушення цивільно-правового договору як спосіб захисту суб'єктивного цивільного права може бути компенсована і в тому разі, якщо це прямо не передбачено законом або тим чи іншим договором, і підлягає стягненню на підставі статей 16 та 23 ЦК України і статей 4 та 22 Закону України «Про захист прав споживачів» навіть у тих випадках, коли умовами договору право на компенсацію моральної шкоди не передбачено.  

Вказана правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 01 вересня 2020 року у справі № 216/3521/16-ц (провадження № 14-714цс19).

Отже, моральна шкода з забудовника підлягає стягненню на підставі статей 16 та 23 ЦК України і статей 4 та 22 Закону про захист прав споживачів.

До цього часу не було випадку, коли покупцеві відшкодовували шкоду за порушення строків здачі в експлуатацію об'єкта нерухомості, при цьому право на отримання такого об'єкта (після того як його добудують) було б збережено.

Тому, для постраждалих інвесторів відкриваються  нові правові підстави для звернення в суд  за захистом своїх порушених прав.

Заповіт чи договір дарування: як зекономити при передачі нерухомого майна?
11
.
01
.
2021

Навколо цієї теми існує безліч міфів, які зумовлюють ситуацію, що люди таким чином ставлять запитання. Ми сьогодні постараємось їх розвіяти.

Вітаємо всіх наших партнерів та клієнтів з Новим роком та Різдвом Христовим!
21
.
12
.
2020

Ми в Dictio Law Firm любимо святкову атмосферу і готуємося до святкування Нового року та Різдва Христового! Вітаємо всіх наших партнерів та клієнтів з завтрашнім чудовим святом!

Що потрібно знати про купівлю апартаментів в Україні?
19
.
11
.
2020

Забудовник не має обов'язку забезпечувати школою, дитячим садочком, амбулаторією чи лікарнею власників апартаментів. Якщо ви купуєте апартаменти, то не можете зареєструвати своє постійне місце проживання в них.

Dictio Law Firm захистили інтереси Клієнта у судовому спорі з податковою
21
.
12
.
2020

Завдяки зусиллям адвокатів Dictio Law Firm, детальному вивченню документів та вчасному оскарженню, податкове повідомлення - рішення було скасоване у судовому порядку.

Буде створенна національна система реєстрів та кадастрів нерухомості
03
.
12
.
2020

Розпочата робота над створенням національної системи реєстрів та кадастрів нерухомості. Планується, що кожна земельна ділянка, споруда, квартира та право власності матиме унікальний ідентифікатор.

Несвоєчасно ввів будинок в експлуатацію –– заплати моральну шкоду
26
.
11
.
2020

Постановою Верховного Суду від 07.10.2020 року у справі №755/3509/18 (провадження № 61-17721св19) про стягнення із забудовника моральної шкоди за те, що він несвоєчасно здав житло в експлуатацію, суд скасував попередні рішення, якими інвестору було відмовлено у задоволенні позову