Як повернути 1% вартосі житла, придбаного Вами вперше

Минулого тижня до Dictio Law Firm звернувся клієнт з питанням щодо аналізу документів будівництва одного з житлових комплексів Києва. Він вперше інвестував у власне житло. Тому, його також дуже цікавила майбутня можливість повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. 

Читати на Facebook

Минулого тижня до Dictio Law Firm звернувся клієнт з питанням щодо аналізу документів будівництва одного з житлових комплексів Києва.

Він вперше інвестував у власне житло. Тому, його також дуже цікавила майбутня можливість повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Такий збір сплачується у пенсійний фонд у розмірі 1 % вартості придбаного об’єкта нерухомості.

Насправді, питання дуже актуальне. Адже, не важливо, купили Ви житло на вторинному ринку, чи інвестуєте у будівництво з подальшим оформленням права власності, існує обов’язок сплатити 1% вартості цього об’єкту нерухомості до Пенсійного фонду України.

Такий обов’язок встановлено ст. 4 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування». І жоден нотаріус не проведе нотаріальної дії без перевірки факту оплати вищевказаного збору (ч.8 ст.49 Закону України «Про нотаріат»).

Разом з цим, п.9 ст. 1 Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» передбачає певні винятки. Зокрема, на громадян, що придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше, правило щодо сплати вищевказаного збору не поширюється.

Такі суперечливі норми законів, а що ж маємо на практиці?
1% вартості об’єкту нерухомості до відповідного управління пенсійного фонду сплачують усі громадяни. Частина громадян, що придбали житло вперше, не знають навіть про можливість повернення коштів, або ж чули, про неї та не розуміють, що для цього необхідно зробити.

В Україні повернення коштів цього збору відбувається у судовому порядку.
Це зумовлено прогалинами законодавчої бази України. Оскільки, орган на який покладений обов’язок встановити чи є особа такою, що придбала житло вперше – відсутній. Ні нотаріус, ні Пенсійний фонд України такими повноваженнями не наділені.

Отже, порядок дій щодо повернення коштів наступний:

  • У відділенні банку потрібно попросити видати два примірники квитанції (один – для нотаріуса; другий – для повернення сплачених грошових коштів).
  • Отримати з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно інформаційну довідку за ідентифікаційними даними фізичної особи, що буде свідчити про те, що іншого нерухомого майна немає.
  • Направити на адресу відповідного управління пенсійного фонду звернення з проханням повернути сплачені грошові кошти з посиланням на норму Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» (відповідно до якої Ви звільняєтеся від сплати збору ) та Наказ МФУ № 787 від 03.09.2013 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів».
  • Отримавши відмову відповідного управління пенсійного фонду або за відсутності відповіді, необхідно звертатися до адміністративного суду з позовом про стягнення безпідставно отриманих грошових коштів.

Строк позовної давності – 6 місяців з дати отримання письмової відповіді управління пенсійного фонду.

Що потрібно знати про купівлю апартаментів в Україні?
19
.
11
.
2020

Забудовник не має обов'язку забезпечувати школою, дитячим садочком, амбулаторією чи лікарнею власників апартаментів. Якщо ви купуєте апартаменти, то не можете зареєструвати своє постійне місце проживання в них.

Податкова перевірка. На що звернути увагу у документах, які надають контролюючі органи.
23
.
10
.
2020

Зазвичай Наказ на проведення перевірки складається з самого наказу та додатку до нього, де містяться найменування та реквізити суб’єкта, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені ПКУ, дата початку і тривалість перевірки. Проте, контролюючі органи проставляючи печатку на самому наказі, часто не проставляють печатку (не штамп) на додатку, що є порушенням ст.81 ПК України. 

Forbes Ukraine про Dictio Law Firm
16
.
10
.
2020

«З латини dictio перекладається як «слово» та «комунікація», і водночас є головним інструментом як адвоката, так і медіатора, – пояснює Олена. – Але підходи в цих спеціалістів різні. Найголовніша перевага послуг Dictio Law Firm – це більша ефективність, з якою ми можемо вирішувати проблеми наших клієнтів, користуючись ширшим арсеналом інструментів в залежності від ситуації.

Dictio Law Firm на сторінках друкованого видання Forbes Ukraine  
05
.
11
.
2020

Щасливі бачити визнання Dictio Law Firm на сторінках нового п’ятого номеру (листопад, 2020) авторитетного друкованого видання Forbes Ukraine. Forbes Ukraine — це про силу бізнесу. Dictio Law Firm — це про силу слова в юридичному бізнесі.

Захист прав кредиторів об’єктів будівництва. Інвестиції по-новому?
02
.
11
.
2020

Сьогодні громадськість активно обговорює проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав кредиторів об’єктів будівництва». У ньому досить багато нововведень. 

Сьогодні адвокатському бюро Dictio Law Firm — один рік.
07
.
10
.
2020

7 жовтня 2019 року була заснована компанія. Для нас цей рік був непростим, але дуже результативним. Рік, протягом якого, у нас з’явилось багато нових клієнтів, які вдячні за професіоналізм та перемоги. А ми вдячні кожному з них за довіру.