Другий Іпотечний Форум. Перспективи та реалії іпотечного кредитування

Керуючий Партнер Dictio Law Firm Олена Штогрин взяла участь у Другому Іпотечному Форумі, що відбувся 13.05.2021 у Hilton Kiev. Що обговорили експерти та про стан справ в іпотечному кредитуванні на сьогодні, коментар Олени Штогрин

Читати на Facebook

Керуючий Партнер Dictio Law Firm Олена Штогрин взяла участь у Другому Іпотечному Форумі, що відбувся 13.05.2021 у Hilton Kiev.

Тут зібралися експерти, представники  органів державної влади: Кабінету Міністрів України, Мінекономрозвитку, Мінфіну,  Мінрегіону, Національного банку України, Офісу Президента України, народні депутати України, представники державних і комерційних банків, девелопери.

Що обговорили експерти, та що маємо на сьогодні в іпотечному кредитуванні, коментар Олени Штогрин:

«Говорили про шляхи реалізації доступної іпотеки, що зроблено державою за останній рік у цьому напрямку та які проблеми виникли.

Цікаво, що у Німеччині  відсоткова ставка за іпотечним кредитом складає від 1-2%, у Польщі  4-5%, а у Данії з 2019 року відсоткова ставка має взагалі від’ємне значення, тобто банки доплачують громадянам, щоб вони отримували іпотечне кредитування.

Ми ж поки боремось за те, щоб іпотечне кредитування реально запрацювало в Україні зі ставкою 6-7%

То які фактори сьогодні стримують іпотечне  кредитування  в Україні на думку експертів:

 • Високі відсоткові ставки.
 • Низька платоспроможність  населення.
 • Жорсткі регуляторні умови НБУ.
 • Наявні законодавчі обмеження іпотечного кредитування.
 • Відсутність законодавчого врегулювання захисту прав інвесторів.

Дійсно, захист прав інвесторів, які вкладають кошти у будівництво це окрема важлива тема.

Захищеність інвестора допоможе захистити кредитора та створити умови для доступної іпотеки. Це питання пропонується врегулювати Законопроєктом  №5091. Зокрема, зміст його положень полягає у наступному:

 • Забудовник повинен буде реєструвати кожну квартиру в спеціальному реєстрі, до якого забудовник зможе вносити дані, коли матиме  всі необхідні документи для будівництва.
 • Поки об’єкт не введений в експлуатацію продати девелопер усі 100% квартир новобудови не зможе. Відсоток «гарантійної частки» має визначити КМУ.
 • Унеможливлюється подвійний продаж квартир.
 • Зробити всю інформацію щодо будівництва прозорою та публічною.
 • Вводяться нові терміни, наприклад законодавче визначення терміну «девелопер».

Так що ж зроблено державою за останній рік у сфері іпотечного кредитування:

 • Облікову ставку Нацбанку знижено до 6%.
 • У багатьох банках з’явилися іпотечні програми.
 • Створено «Укрфінжитло» – новий інститут іпотечного кредитування.
 • Прийнято новий ЗУ «Про фінансовий лізинг» та впроваджено лізинг житла.
 • З ініціативи Президента України Уряд затвердив новий механізм доступної іпотеки з кредитною ставкою в межах 7% річних.

Забудовники ж наголосили на існуючих проблемах.  Ознайомившись з договором банку потенційні покупці не повертаються за  квартирою. Адже, відсоткова ставка 7% — це дуже образно, бо насправді у договорах з банками встановлюється висока відсоткова ставка і зобов’язання компенсації різниці державою. Але ми розуміємо, що на державу опиратися поки досить ризиковано — в бюджеті просто може не бути коштів на компенсацію. Тому, реалії такі, що сміливців, які спробували «доступну іпотеку» поки не дуже багато».


Право на землю для іноземців та юридичних осіб з іноземним елементом в Україні

Новини

Публікації

09
.
02
.
2024

Істотне значення для пожвавлення інвестиційних процесів в Україні, особливо в період воєнних дій, має розуміння з боку потенційних іноземних інвесторів чітких правил, які діють в державі.

14-15 листопада 2023 наймасштабніша Міжнародна виставка та конференція ReBuild Ukraine відбулася у Варшаві.

Новини

Публікації

21
.
11
.
2023

Слід відзначити високий інтерес з боку іноземного бізнесу, який хотів би працювати в Україні. Цьому також сприяла позиція міжнародних інституцій щодо фінансування українських проєктів та готовності страхувати воєнно-політичні ризики.

Dictio та Miller Canfield розробили Путівник щодо Польських процедур придбання квартири на первинному ринку для Acciona

Новини

Публікації

03
.
10
.
2023

Путівник розрахований, зокрема на українських клієнтів, що мають на меті придбати житло у Польщі у забудовника на первинному ринку

Страхування інвестицій від політичних та воєнних ризиків, як інструмент їх залучення в Україну

Новини

Публікації

25
.
05
.
2023

Безсумнівно, інвестування на теренах потенційно охоплених війною пов’язане з великими ризиками. Тому, необхідним є відповідне страхування активів і інших аспектів господарської діяльності. Міжнародний досвід є важливою скдадовою успішної реалізації Україною стратегії страхування вітчизняних та іноземних інвестицій в Україні

Індустріальні парки. Нові можливості для інвестицій в Україну

Новини

Публікації

13
.
04
.
2023

Для заохочення інвесторів вкладати кошти у створення нових виробництв через механізм індустріальних парків в Україні прийнято Закон «Про індустріальні парки», внесено зміни до Податкового та Митного кодексів України, а також ухвалено ряд підзаконних нормативно-правових актів, що передбачають пільги для учасників ІП.